2131/872
Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)
Stol med stel af sortlakeret træ. Sæde betrukket med sort og hvidt stribet stof.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. MIndre afskaldning i maling. Stof med pletter, smuds og skrift.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag