Cypriotisk hest af terracotta med brun streg dekoration og markerede øjne. Ca. 600 f. Kr. H. 12 cm.
Proveniens: Fra en dansk samling, Bo Ive (1922–1981).
Tidligere Kunsthallen 407 lot 704 (1991). Udstillet på Ny Carlsberg Glyptotek “Antik Kunst i dansk privateje”, 1974, kat. 209.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret og restaureret med højre forben, nederste del af venstre forben, ører og mule. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
20 bud