2438/​563

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ox Chair/Pøllestolen”. Hvilestol samt skammel med stel af stål, sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Model EJ 100. Designet 1960. Udført og delvist mærket hos Erik Jørgensen. Stolen stemplet, Limited edition, no. 041. (2)

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner - en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 71–72.

Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, 1990, s. 219.

Jens Bernsen, “Hans J. Wegner”, 2001, s. 42–43.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 121.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Sæde med nogle ridser.

I Aarhus
Vur­dering

40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?