Ephraim Ståhl (f. 1767, d. Stockholm 1820)
Et sæt på 18 svenske sengustavianske stole i egyptisk stil af bemalet træ, rygstykke og sæde polstret, ryggens midterstykke udskåret med akantus blade i midten og flankeret af sfinxbuster, sargen med rosetter i hjørnerne og bladbordter, runde tilspidsede kannelerede forben udskåret med bladværk, let svejede bagben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (18)
Litteratur: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kongelig stolemager, Stockholm 2007, side 192, sammenligner egyptiserende dekorative elementer i stole sandsynligvis af Ephraim Ståhl på Skokloster.
Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 17. september 2024