922/​140

Hertugelig pennebakke af sølv, rektangulær svungen form, lavt spejl, hævet fane smedet med gadroneret kant, graveret med kronet monogram CFA for Hertug Christian (Frederik) August II af Augustenborg. Mestermærke I.S., uidentificeret bymærke, lødighed 12. 19. årh.s første halvdel. Vægt 218 g. L. 23,5 cm.

Proveniens: Hertug Christian August II af Augustenborg (1798–1869); sønnen, Hertug Frederik (“VIII”) af Augustenborg (1829–1880); datteren, Prinsesse Caroline Mathilde af Glücksborg (1860–1932); datteren, Prinsesse Helena af Danmark (1888–1962); datteren, Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); datteren, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik pennebakken til dansk privateje, hvilket det har været indtil i dag.

I 1820 blev der udført en del sølvtallerkener af mester Jürgen Joachim Jürgensen i Sønderborg til Hertug Christian August II af Augustenborgs bryllup samme år med Komtesse Louise Danneskiold-Samsøe. De er indgraveret med identisk monogram som ovenstående, og det muligt, at nærværende pennebakke er udført i samme anledning.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?