2144/​1208

Se linie 2–3. Fire medaljoner af 14 og 18 kt. guld prydet med henholdsvis et F og et kors i mørkeblå emalje. Indgraveret 1864 og 1867. Alle med hår indeni. L. ca. 1,5–2,5 cm. Vægt i alt ca. 15,5 g.

Æske medfølger.

Proveniens: Ifølge rekvirenten, er guldmedaljon'erne solgt af guldsmed John Rørvig's arving til Nyfortuna, som en del af de resterende effekter fra værkstedet. John Rørvig modtog medaljonerne som en del af arbejdslønnen, i forbindelse med produktionen af et nyt smykke for H.K.H. Prins Henrik.

Guldsmed John Rørvig var Kongelig Hofleverandør. Han lavede forlovelsesringe til både kronprinsesse Mary og prinsesse Alexandra. At blive Kongelig Hofleverandør er en særlig anerkendelse. I dag kan 102 danske virksomheder, og 5 udenlandske, således bryste sig af det fornemme prædikat. Historisk tildelte man ligeledes særprædikat Kgl. Hofjuveler, som antageligt er det prædikat ovennævnte guldsmed har haft.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag på emalje.

Fra i Havnen

Smykker og Fashion, 3. november 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Dette emne er udgået