I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)
Rovfugl flyver over en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 1870. Olie på papir monteret på lærred. 23×36.
Betegnet på blændrammen: “Grønlandsk Fieldbillede”.
Enkelte retoucheringer og krakeleringer. Områder med tyndere bemaling.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018