1831/​94

I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)

Rovfugl flyver over en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 1870. Olie på papir monteret på lærred. 23×36.

Betegnet på blændrammen: “Grønlandsk Fieldbillede”.

Enkelte retoucheringer og krakeleringer. Områder med tyndere bemaling.

Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK