Clara Carl (f. København 1859, d. sst. 1939)
“Vilde Blomster”. Opstilling med en markbuket i en vase. Sign. Clara Carl 95. Olie på lærred. 61×43.
Clara Carls produktion er relativt sparsom og vi ser hende sjældent på auktion.
Hun beskæftigede sig med landskaber og opstillinger - med blomsterne som det dominerende element. Carls debuterede på Charlottenborg i 1889. Herefter blev hun optaget på Akademiet og fik undervisning af blandt andre Vilhelm Kyhn (1819–1903), Bertha Wegmann (1846–1926) og Julius Paulsen (1860–1940). Hun rejste udenlands i 1889 til Paris og til Belgien og Nederlandene i 1893 - og udstillede på Charlottenborg med enkelte afbrydelser hvert år fra 1889 til 1910 samt på Kvindernes Udstilling i København i 1895.
Nu udbyder vi et af hendes værker med vilde blomster - her i en opstilling i en skødesløs buket med blandt andet mælkebøtter i frø. Netop mælkebøtten - den hårdføre vilde blomst, som ikke er til at holde nede - optræder hyppigt i blomstermalerier af kvindelige kunstnere og bliver også symbolsk brugt af Susette Catrine Holten (1863–1937) i den grafiske promovering af netop Kvindernes Udstilling i 1895.
Især inspirationen fra Carls tidligere underviser Bertha Wegmanns vilde markbuketter skinner igennem i værket på denne auktion.
Udstillet: Charlottenborg 1896 nr. 63.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer samt i nedre venstre hjørne reparation. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024
25 bud