2411/​55

Clara Carl (f. København 1859, d. sst. 1939)

“Vilde Blomster”. Opstilling med en markbuket i en vase. Sign. Clara Carl 95. Olie på lærred. 61×43.

Clara Carls produktion er relativt sparsom og vi ser hende sjældent på auktion.

Hun beskæftigede sig med landskaber og opstillinger - med blomsterne som det dominerende element. Carls debuterede på Charlottenborg i 1889. Herefter blev hun optaget på Akademiet og fik undervisning af blandt andre Vilhelm Kyhn (1819–1903), Bertha Wegmann (1846–1926) og Julius Paulsen (1860–1940). Hun rejste udenlands i 1889 til Paris og til Belgien og Nederlandene i 1893 - og udstillede på Charlottenborg med enkelte afbrydelser hvert år fra 1889 til 1910 samt på Kvindernes Udstilling i København i 1895.

Nu udbyder vi et af hendes værker med vilde blomster - her i en opstilling i en skødesløs buket med blandt andet mælkebøtter i frø. Netop mælkebøtten - den hårdføre vilde blomst, som ikke er til at holde nede - optræder hyppigt i blomstermalerier af kvindelige kunstnere og bliver også symbolsk brugt af Susette Catrine Holten (1863–1937) i den grafiske promovering af netop Kvindernes Udstilling i 1895.

Især inspirationen fra Carls tidligere underviser Bertha Wegmanns vilde markbuketter skinner igennem i værket på denne auktion.

Udstillet: Charlottenborg 1896 nr. 63.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer samt i nedre venstre hjørne reparation. Krakeleringer. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

25 bud

6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK