2435/​714

Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)

Skammel med stel af stål. Cirkulært sæde betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 1960'erne. H. 38. Diam. 60.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. To stropper til dybthæftning mangler. Skind med krakeleringer og afskalninger. Skum porøst.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?