1632/687
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Bordlampe grålakeret metal, justérbar stamme af messing. Model 6764. Fremstillet medio 1950'erne hos Kaiser Idell. H. 42. Diam. 33.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Lak med mindre afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag