2426/​522

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

“Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Alvar Aalto, 3031. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30,2. B. 30,5. L. 27,2.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

118079 4.600 DKK
881570 4.400 DKK
118079 (Autobud) 4.200 DKK
881570 4.000 DKK
118079 3.800 DKK
881570 3.600 DKK
118079 3.400 DKK
881570 3.200 DKK
118079 3.000 DKK