2426/522
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Alvar Aalto, 3031. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30,2. B. 30,5. L. 27,2.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag