2050/​17

Albert Christensen Clausen Fabricius (f. Ærøskøbing 1732, d. sst. 1805)

Fynsk standur i rokoko kasse af egetræ, skive af messing med gennembrudt hjørneornamentik i form af englehoveder og slynget bladværk, månefase dekoreret i farver, timekrans af tin, værk med ottedøgnsværk, minut og datoviser, gennembrudte visere af bemalet metal. Sign. Albert C. Fabricius, Erröes Kiöbing. Danmark, 18. årh.s anden halvdel. H. 218. B. 52. D. 17.

Litteratur: Fynske standure - og deres mestre o. 1700 - o. 1850, udgivet af Gerda Rost: 'Han tog borgerskab i 1760 1/12, men erklærede, at han ikke agtede at blive i byen. Alligevel var han ved folketællingen 1803 urmager der. På det tidspunkt var har søn Claus Albertsen Fabricius, 40 år gammel, også urmager'.

To lodder af bly, pendul og nøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse fremstår pænt, underdel med revne samt vandskjolder. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

20 bud

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK