922/​47

Svensk barok lågkrus af sølv, indvendig og mundrand forgyldt, cylinderformet glat korpus, hængslet låg graveret med blomster- og bladkrans hvori bogstaver AJB ARS og alliance-våbenskjold, antagelig variationer for de to svenske adelsslægter Bagge og Rutensköld, kugleformet og riflet gæk, svungen hank, hævet på tre ball-and-claw fødder. Mester Erik Guldsmed, Lidköping 1696. Vægt 596 g. H. 14,5 cm. (2)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal. Ifølge medfølgende graverede plakette oprindelig en gave “Till Den Danske Landmandsbank med Anledning av 100-årsjubilæet. Stockholms Enskilda Bank”.

Dette emne handles i fuldmoms

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?