921/​377

Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)

Hvilende pige. Sign. Gerhard Henning 1936, No. II, stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 42. L. 55. Grønmalet træsokkel medfølger.

Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 517, København, november 2000, kat. nr. 353. Proveniens: Privatsamling. Erhvervet på ovenstående auktion.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?