2431/​913

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med grå og rustrødt uld. Model 1747. Udført hos Fritz Hansen. 1950'erne. L. 180.

Litteratur: Fritz Hansen katalog 5101, s. 68.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter, mindre huller og manglende knapper.

Fra i Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?