2431/912
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Et par lænestole med ben af hhv. teak og bøg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret cognacfarvet naturskind. Formgivet 1953. Udført hos tapetserermester Ivan Schlechter. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med pletter og skjolder. En stol med defekt syning ved kede på ryggen.
Fra
i
Vurdering
1094315 |