1741/​5

I. C. Dahl (f. Bergen 1788, d. Dresden 1857)

Portræt af musiklærer Cand.theol. Henrik Georg Clausen Swane (1818–1897). Sign. Dahl Dresden 17. Sept 1845 og betegnet Henrik G. C. Swane recto og verso. Endvidere betegnet (på tysk) “Den ærede musiker Swane fra København”. Bly på papir monteret i passepartout. Bladstørrelse 22,5×17. Uindrammet.

Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.

Ældre malerier og møbler, 9. oktober 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag