1805/1511
Marieberg tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med blomsterbuket og strøblomster, kant med design. Bakke: H. 8,5 cm. L. 69,5 cm. B 47 cm. Senere underdel af hvidmalet træ, hjørner skåret med rosetter. Underdel H. 74 cm inkl. plade. L. 73 cm. B. 51 cm. Marieberg.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 1. februar 2018
Vurdering
Hammerslag