2444/​93

Barok bestik, bestående af kniv og gaffel, indre skaft af forgyldt sølv, herover et ydre gennembrudt skaft af delvist forgyldt sølv, punslet og smedet med allegoriske motiver og personscenerier, tunge oprindeligt begge i form af to kyssende fugle, knivsblad og tænder af metal. Begge nålepunslede med ejerinitialer og årstal “Ew. M. Ao. J. A. Bb. 1784”. Tilsyneladende ustemplet. 18. årh. Vægt inkl. dele af metal 86 g. L. 16 cm. og 19 cm. (2)

Ud fra de to initialer med årstal samt allegorierne er der muligvis tale om et bryllupsbestik.

Alders- og brugsslitage i varierende grad, inkl. en afbrækket tunge, knivsblad løst monteret i skaft, dele af metal med pletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. oktober 2024

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

11 bud

(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK