2407/​757

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Klingen. 4. Aargang. Kbhvn. 1942. Sign. Salto i kolofonen. Nummer 477 ud af 685 nummererede eksemplarer. Trykt af Det Hoffenbergske Etablissement, København. Udgivet af Fischers Forlag. Originalt papirbind. 34 × 26. Illustreret med originale og signerede farvelitografier af Richard Mortensen, Olaf Rude, Jens Søndergaard, Kay Christensen, Vilhelm Lundstrøm, Svend Johansen og Axel Salto. Alle signerede af kunstnerne og yderligere med et signeret træsnit af Povl Christensen.

God original stand. Kasette med håndteringsmærker, herunder afrivninger og revner.

Moderne kunst og design, 13. februar 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK