2423/​824

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Et par armstole af mahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind tørt med slitage, pletter og smuds. Defekter/hulller på keddere/skind og ene sæde.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK