Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Morgen”. Sign. Heerup, E.T. Oliekridt på S/H litografi. Unikt. Diam. 46.
Litteratur: Moestrup nr. 141. Der udførtes i 1970'erne litografiske genoptryk af linoleumssnittet fra 1958. Et af de sene tryk ligger antagelig i bunden af oliekridtskoloreringen.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 5. marts 2024