2442/​7097

Esben Klint (f. 1915, d. 1969)

Et par bordlamper af hvidt opalglas med monteringer af messing. Model 311. Formgivet 1949. Udført hos Le Klint. H. 43. (2)

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med folder, pletter og smuds. Skærmholdere med skævheder og sidder løse. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK