Salvador Dali (f. Figueres 1904, d. Figueres 1989)
“La Quete du Graal”, 1975. Sign. Dali, XVI/XXV. Limiteret udgave på Vélin d'Arches med 12 raderinger på Richard de Bas papir. Udgivet af Oeuvres Graphiques Comtemporaine og Pamela Verlag, Basel. Bladstørrelser 45×32. I original portfolio.
Litteratur: Michler & Löpsinger 778–789b. Proveniens: Art Concorde, Paris, 1980.
Moderne grafik, 9. marts 2022