1606/1520
Kaminur af patineret bronze og marmor, ved urhus siddende kvinde i klassiske gevandter med lyre, sokkel prydet med musikinstrumenter, laurbærkrans og ornamentik, forgyldt urskive med romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 58.
Slitage på tal. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Møtrik der spænder klokken mangler.
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag