1411/​169

Sæt på fire klismos stole af mahogni, med betræk af hestehår. Ca. 1900. (4).

Proveniens: Søofficersforeningen på Christianshavn, hvorfra de solgtes på auktion i begyndelsen af 1970erne.

Almindelig brugsslitage. Hestehårsbetræk af nyere dato.

Ældre malerier og møbler, 10. marts 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK