1411/169
Sæt på fire klismos stole af mahogni, med betræk af hestehår. Ca. 1900. (4).
Proveniens: Søofficersforeningen på Christianshavn, hvorfra de solgtes på auktion i begyndelsen af 1970erne.
Almindelig brugsslitage. Hestehårsbetræk af nyere dato.
Ældre malerier og møbler, 10. marts 2014
Vurdering
Hammerslag