2310/1018
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Skål af bronze samt to vaser af diskometal, støbt med ornamentik. Stemplet og udført hos Just Andersen, Danmark. Dessin 8 og 88. H. 6 og 12. Skål diam. 24. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene vase med gravering.
Moderne kunst og design, 7. marts 2023
Vurdering
Hammerslag