2412/748
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Otte stole med stel af mahogni med “sko” af palisander. Ryglæn med profileringer. Sæde betrukket med hhv. blå og sort uld. Udgået fra Illums bolighus, med mærkat herfra. (8)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker og slitage i lakering. Forskel i lakering - de med sort sæde er mere “glatte” end dem med blåt.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag