2421/729
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“VP Globe 40”. Loftslampe med skærme af akryl, indvendigt ophæng med rød- og blålakerede aluminiumsskærme. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Frandsen Lighting. Diam. 40.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 290.
Brugsslitage. Ridser og mærker. En løs og en manglende plastik “discs”. Certifikat og rengøringssæt medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud