Niels Holsøe (f. København 1865, d. Charlottenlund 1928)
Interiør fra en grøn stue med dekoreret med kobberstik og med åbne verandadøre. Sign. N. Holsøe. Olie på lærred. 55×36.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1951, 2019 nr. 28.
Talrige krakeleringer. MIndre retoucheringer samt enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
15 bud