924/​52

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

En kone fra Skagen med hvidt hovedlin. Sign. A. A. Olie på træ. 35×26.

Maleriet er en studie til “Koner, der binder guirlander”. Udført i forbindelse med Frederik VIII's (1843–1912) besøg i forbindelse med indvielsen af Skagens havn 1907. Skagen Museum inv. nr. 1331.

Proveniens: Kunstnerens datter Helga Ancher, hendes dødsboauktion Bruun Rasmussen 178, 1965 nr. 199, afb. s. 43. Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 3, afbildet s. 7. Bruun Rasmussen auktion 895, 2020 nr. 39, afb. s. 58.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?