Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af Augusta Marie Hall, f. Brøndsted (1816–1891). Sign. monogram 1860. Kul og hvidkridt på papir. Oval. Lysmål 61×48.
Augusta Marie var gift med konseilspræsident (statsminister) Carl Christian Hall (1812–1888). Parret havde et rigt selskabs- og salonliv i boligen Ny Bakkegård på Rahbeks Allé på Frederiksberg. Blandt de prominente gæster var fysikeren H.C. Ørsted (1777–1851), teolog og forfatter N.F.S. Grundtvig (1783–1872), digteren Adam Oehlenschläger (1779–1850), Christian VIII (1786–1848) og Caroline Amalie (1796–1881). Carl Christian Hall var i årene 1856–1867 forstander på Herlufsholm, hvor både han og hustruen er begravet.
Marstrand har portrætteret Augusta Marie flere gange, bl.a. allerede i 1835, inden hun blev gift Hall. Han har også portrætteret Carl Christian Hall.
Proveniens: Johannes Forchhammer, rektor på Herlufsholm i årene 1872–1892.
Kommissionsbud