2425/​318

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Skitse til “Fra Smedien i Hornbæk”. Usigneret, stemplet på bagsiden P.S. Krøyer 1910. Bly på papir. Bladstørrelse 35×19,5.

Skitse til “Fra Smedien i Hornbæk” , 1875 (91×119), Den Hirschsprungske Samling.

I 1873 tilbragte Krøyer sin første sommer i Hornbæk og her malede han mindre strand-og luftstudier og genremalerier. Desuden havde han gang i to større projekter et udendørs og et indendørs motiv. Det betød at han ikke var afhængig af vejret. Var det godt malede han på “Fiskere ved Stokken i Hornbæk” (1875 med målene 109×153 i privateje. Skiftede vejret gik han indendørs og arbejdede med Fra Smedien i Hornbæk".

Flere værker fra Nordisk lys - kunstnerkolonien på Skagen

Papiret er hæftet i hjørnerne. Enkelte brune pletter. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. juni 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK