En rejsekuffert med monogram, af træ og metal beklædt med canvas med monogram, beslag og lås af messing. Indvendig med stor bakke og kurv. Mærket 185050, papiretiket 'Asnières s / seine Louis Vuitton'. Kronet monogram 'I. W. ' og sorte og røde malede striber på hver side. Frankrig 1910–20. App. H. 53 cm. B 60 cm. D. 49 cm.
Julius Carl Hannibal lensgreve Wedell(-Wedellsborg) (f. 26. juli 1881 på Borupgård ved Helsingør – d. 25. februar 1963 i Odense), var en dansk godsejer, kammerherre og hofjægermester, gift med Inger Wedell og far til Tido Wedell.
Proveniens: Denne rejsekuffert kommer fra et loft i et privat hjem i Husby, vestfyn. Husby sogn, hvor Weddelsborg slot ligger.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Slidt. Beslag rustne.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
54 bud