924/​2

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

Italiensk landskab, antagelig fra egnen omkring Pæstum eller uden for Rom i nærheden af Ostia. Ca. 1838. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 30 × 40.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udvalg af Malerier og Studier af Etatsråd, Professor Jørgen Roed”, 1889 nr. 19. Ny Carlsberg Glyptotek, “På sporet af Jørgen Roed. Italien 1837–1841”, 1991 nr. 15.

Litteratur: Jens Peter Munk, “Landskabet og Arkitekturen” i “På sporet af Jørgen Roed. Italien 1837–1841”, udstillingskatalog, Ny Carlsberg Glyptotek, København 1991, omtalt og afb. s. 34–35.

Her skriver Jens Peter Munk om nærværende maleri:

“Som i Ischia-billedet er forgrunden malet med bred, pastos pensel, medens baggrund og himmel er tynd og fint malet. I en dristig kompositorisk balanceakt bygges motivet i bogstaveligste forstand op sten for sten i en linie fra forgrundens to blokke over buskene, der bevæger sig op langs skrænten mod et hjørne af en tårnlignende bygning højt til højre. Dernæst ledes blikket videre i modsat retning via nogle klippestykker eller ruinrester til en vej, der skærer diagonalt gennem det lavere liggende landskab ud mod havet. I denne lille detalje ligger billedets spænding, men udgangspunktet er rigtignok den nødvendige arkitektoniske blok.”

Proveniens: Kunstnerens hustru Emilie Roed (1806–1894) (1889). Bruun Rasmussen auktion 317, 1974 nr. 201. Vekselerer Preben Rørvig (1991). Bruun Rasmussen auktion 739, 2005 nr. 1411, afb. s. 15.

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?