921/​520

Troels Wörsel (f. Århus 1950, d. Køln 2018)

“”MA-LSTROM" (Diptykon), 1982, Marts. Sign T. Wörsel på bagsiden (Part A). Gips og olie på lærred. Samlet 180×300. Uindrammet. (2)

Udstillet: “Aktuell '83”, Städtische Galerie im Lenbachhaus, München. Proveniens: Galerie Fred Jahn, München. Proveniens: Dansk privatsamling.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK