2431/872
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 11, november 1951, på annoncesider.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelt trådholder mangler. Minimale defekter på flet.
Vurdering
888251 | ||
326502 | ||
842827 | ||
326502 | ||
842827 |