827/​47

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

Erhvervet af Johannes Larsen Museet i februar 2012.

Hermelin på vagt, figur af udskåret og bemalet træ. Sign. monogram Dec. 1920. H. 15. L. 31,5. B. 7,5.

Malerier, 28. februar 2012

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK