924/​624

Bemærkelsesværdig og sjælden Belle Époque rubin- og diamant devant-de-corsage broche.

Top i form af en stiliseret palmette på en bred og svungen øvre del med hvælvet midte, herfra let bøjet indad og til siderne gitterværk i slyng, herunder en stor oval roset, omgivet af bladkrans med blomsterknopper, nedre del i form af en todelt guirlande, behængt med adskillige lange, flerledede knivtråds-vedhæng stigende i længden mod det midterste led i form af en bladranke, overalt prydet med en større oval cabochonslebet rubin på ca. 4.68 ct. herunder fem runde cabochonslebne rubiner på i alt ca. 14.60 ct., og med talrige old-cut, enkel- og rosenslebne diamanter på i alt ca. 7.40 ct., monteret i 14 kt. guld og 500 platin. Farve: G-L. Klarhed: VVS-SI. På bagsiden to aftagelige nåle og øverst to små monterede øskner, hvormed devant-de-corsagen kan ændres til et lavaliere-vedhæng med den ledsagende, justerbare kæde af 950 platin. Tilsyneladende ustemplet. Antagelig Frankrig. Forhandlet af kongelig hofleverandør August Thomsen, København. Ca. 1910. H. 10 cm. B. 9,3 cm. L. kæde ca. 28 + 5,5 +5,5 cm. (2)

I original æske fra Guldsmed August Thomsen, Bredgade 25, Kjøbenhavn. Han er registreret 1906–1937 som 'Dansk Kunstsmedie for Guld- og Sølvarbejde ved August Thomsen.'

Proveniens: En datter af en dansk købmand, skibsreder og godsejer. Han blev en af Islands førende forretningsmænd i det 20. årh.s begyndelse. Herefter datterens oldebarn til i dag.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?