919/​297

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Mick Jagger”, 1975. Sign. Andy Warhol, 221/250; sign. Mick Jagger med tusch. Udgivet af Seabird Editions, London. Trykt hos Alexander Heinrici, New York. Screenprint i farver på Arches Aquarelle. Lysmål 108,5×71,5.

Litteratur: Feldman & Schellmann, II.145. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet hos Allstate Art Inc., New York, i 1982, af nuværende ejer.

NB: det tilrådes at kontakte afdelingen for en konditionsrapport.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

600.000–700.000 DKK

Hammerslag

440.000 DKK