Kay Christensen (f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981)
“Høst”, 1929. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35×53.
“Sommerdag og Længsel”, 1976. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 10×17.
Mindre afskalninger. Farverne er falmet. Revner i pladen.