2421/809
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3½/2½”. Bordlampe med stel af bruneret metal. Overskærm af gul/hvid metal, mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
13 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||