2316/​304

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Fra Fænø ved Hindsgavl. Skovklædte bakker, til venstre en sø”, 1867. Usigneret. Olie på lærred opklæbet på malepap. 29×43,5.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 20.

Litteratur: Finn Termann Frederiksen, “Med solen i øjnene: En Theodor Philipsen-studie”, Randers Kunstmuseum, 1992, omtalt s. 34. Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, nr. 36.

Udstillet: Kunstforeningen, “Th. Philipsen Udstilling”, 1911 nr. 12.

Proveniens: Øjenlæge Frederik Peter Philipsen-Prahm. Bruun Rasmussen auktion 65, 1955 nr. 83a.

Beskrivelsen rettet 17/4–2023.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. april 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK