Tysk regence bæger af sølv, let konisk form, graveret med regenceornamentik, hvælvet, profileret fodstykke. Utydeligt mestermærke, antagelig Johann III Mittnacht (1735–1758). Augsburg bymærke ca. 1735–1737. Vægt 121 g. H. 11,5 cm.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fodstykke utydeligt graveret med initialer. Et større samt flere små indtryk. Let bulet topkant. Fodkant bulet.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020