Albert Naur (f. København 1889, d. Hellerup 1973)
Tulipaner i en vase. Sign. monogram 1919. Olie på lærred. 57×52.
Proveniens: Solgt ved Bruun Rasmussen, auktion 352, katalognummer 196.
Lærred er monteret i ramme, der refererer til Karl Isakson, dette har dog intet med maleriet at gøre. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.
872185 |