888/​320

Dækskanon på original rappert. Ifølge traditionen tilhørt Stanley. Kanonen i støbejern har et ca. 85 cm. lang rør inkl. druen i kaliber ca. 53 mm. 19. årh.

I følge traditionen har kanonen været med på Henry Morton Stanley ekspedition op ad Congo floden. Danskeren Albert Christoffersen deltog i denne og efter ekspeditionen modtog han forskelligt udstyr - bl.a. denne kanon. der blev hjembragt til Odense. Han forærede den til Harald Busk i hvis familie den har været siden. “Ildkongen, som den blev kaldt, stod foran på en flodkano, som blev brugt på hele turen; og er omtalt i hans rejsebeskrivelser” (Citat fra et brev dateret 22/8 53 af Rigmor Busch.). Diverse fotokopier medfølger, men ingen der med sikkerhed bekræfter historien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK