Emil Staggemeier (f. 1994)
“Hope”. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 80×60.
Den danske kunstner Emil Staggemeier (f. 1994) bor og arbejder i København, Danmark. Staggemeier er en autodidakt kunstner, der gennem sin kunstneriske praksis stræber efter at skildre det, han kalder “det ægte menneske”, hvor alle følelser er velkomne. Han sigter efter at skabe værker, der udstråler sårbarhed, åbenhed og styrke. Staggemeier bruger blomster og deres symbolik sammen med små figurer til at skabe motiver, der ofte kulminerer i selvportrætter.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
14 bud